Základní škola Zubří

okres Vsetín, Hlavní 70, 756 54 Zubří ————— školní rok 2018 / 2019
image_pdfimage_print

Od

ŠACHOVÝ TURNAJ

Ve středu 28. 11. 2018 se žáci  ZŠ Zubří zúčastnili okresního přeboru škol v šachu, který se uskutečnil ve Valašské Polance. Soupeřilo mezi sebou 28 družstev, ve kterých do hry zasáhlo 122 šachistů. Přestože to pro naše žáky byl 1. ročník, tedy premiéra, každý si odnesl nějaké vítězství.

Za 1. stupeň nastoupili: Tamara Vagáčová, Viktor Starové, Izabela Kretíková, Kateřina Šuplerová

Za 2. Stupeň nastoupili: Dominik Žíla, Matouš Petřek, Marie Petřeková, Jan Šimurda

Foto naleznete zde.

Od

PŘES ZIMU BUDEME OPATROVAT DEVĚT KUKEL OTAKÁRKA FENYKLOVÉHO

PŘES ZIMU BUDEME OPATROVAT DEVĚT KUKEL OTAKÁRKA FENYKLOVÉHO
Kukly budou uloženy na nevytápěné půdě. Na jaře, doufejme, vypustíme devět zdravých dospělých otakárků. Připomínáme, že připravujeme semínka na jaro a máme jich dost pro všechny, kteří se k nám chtějí připojit a vysít kopr, fenykl nebo mrkev i pro otakárky. Semínka jsou ve všední dny v dopoledních hodinách k dispozici v kanceláři naší školy.
Děkujeme všem, kteří náš projekt sledují a fandí nám.
Fotografie zde.

Od

Hudba a kultura různých zemí a etnik


Třídy 7.A a 7.B představily v předmětu hudební výchova v rámci ŠVP svým mladším spolužákům ze 6.A a 6.B skupinový projekt. Hodnotila se kreativita a splnění požadavků, ke kterým patřilo vyhledat kulturní a hudební informace o dané zemi či etnické oblasti, vytvořit prezentaci, představit se v typickém oděvu, mluvit zpaměti a projevit se i pohybem. A výsledek dle reakcí diváků i učitelů byl v obou třídách výborný.  K.Gazdová

Od

CHEMICKÁ EXKURZE NA SZŠ – SMĚSI

V rámci spolupráce se SZŠ Rožnov pod Radhoštěm proběhla v pondělí 12.11.2018 plánovaná exkurze 8.A pod vedením pana učitele Mikla do této školy. Jednalo se o první návštěvu, naše očekávání mělo chemickou příchuť a bylo i v tomto duchu vedeno. Děti navštívily zdejší chemickou laboratoř, oděly se do bílých plášťů a jako zkušení chemici (čti šemíci) se ujaly připravených úkolů – filtrace, destilace a hlavně chromatografie na tenké destičce. Práce podle pracovních listů se dařila, žáci byli úkoly zaujati a dotáhli je do prokazatelného závěru. Děkujeme tímto také kolektivu SZŠ v čele s paní učitelkou Tkadlecovou a jejími pomocníky v laboratoři za připravené úkoly a pohoštění.

Obrázky z akce najdete zde.

Od

AJ A.I.

Umělá inteligence (A.I.) nás obklopuje čím dál tím více a proto je třeba se s ní naučit žít. Jako jeden z prvních kroků na cestě porozumění robotům je jejich anatomie. Jednoduché robotické modely sady Lego Mindstorm začaly v listopadu postupně kompletovat všechny ročníky žáků, kteří mají na rozvrhu Informatiku – tedy 4. a 6. – a to jako náhradní způsob výuky (testování SCIO nám totiž na celý týden zabralo učebnu informatiky). Všechny skupiny plnily pečlivě a pozorně práci dle návodu a tak v prvním týdnu jsou k dispozici již tři hotoví roboti, další se při nejbližší příležitosti určitě dohotoví dáky Technickému semináři.

Obrázky z hodin najdete zde.

Od

ZEMĚPISNÁ EXKURZE


Zeměpisná exkurze 2018

Stejně tak jako našim předchůdcům, i nám se letos naskytla jedinečná příležitost zúčastnit se zeměpisné exkurze. Naše výprava čítala celkem 4 zastávky představující různá odvětví české i slovenské chlouby, ať už v souvislosti s průmyslem, nerostnými surovinami nebo třeba vodním hospodářstvím.

Prvním cílem naší cesty se stalo hrazené jezírko „Jezerné“ skrývající se v objetí beskydských vrchů Velkých Karlovic. Jen málokdo by vodní plochu o takové velikosti považoval za významnou nebo něčím zajímavou, ale o pravém opaku jsme se mohli přesvědčit sami. Kromě podložených faktů jsme se ovšem seznámili i s tajemnou tváří tmavé jezerní hladiny opředené mnoha příběhy a legendami, kterými se dokonce inspiroval i sám Karel Jaromír Erben.

Po této návštěvě náš autobus zastavil až na území Slovenska, kde se nedaleko českých hranic skrýval další neméně důležitý bod naší cesty. Řeč je o unikátním ropném prameni Korňa, který se na první pohled nejspíš vážně nezdá natolik jedinečným, ale právě tento lehce přehlédnutelný úzký pramínek vyvěrající na rozbahněný povrch je ve střední Evropě, jakožto téměř jediný svého druhu, vysoce vážený. O přítomnosti ropy jsme se díky našim dvěma průvodcům panu učiteli Tomáši

Randýskovi a Marku Miklovi mohli přesvědčit na vlastní oči.

Zanedlouho jsme ovšem svého slovenského souseda nechali daleko za zády a rozjeli se směrem k řece Morávce, na níž byla v 60. letech 20. století vybudována stejnojmenná přehradní nádrž, náš další cíl. Po krátkém seznámení s její stavbou, funkcemi i historií jsme se vydali prozkoumat útroby přehradní hráze protkané mnoha různými chodbami. Na vlastní oči jsme se tak mohli přesvědčit o důležitosti vodního díla a během procházek tzv. štolami se také seznámit s veškerým systémem této nádrže.

Po této zajímavé zkušenosti na nás čekala poslední část našeho programu. Tou se stala návštěva průmyslové zóny Hyundai v Nošovicích. Nejprve jsme zde zhlédli krátký dokument, kdy jsme byli seznámeni se základními informacemi o výrobním závodě, avšak hlavní bod naší návštěvy nás teprve čekal. V první řadě jsme se na něj ale museli patřičně vyzbrojit. Vybaveni zářivě žlutou vestou a ochrannými brýlemi jsme se naskládali do dvou vláčků a vyjeli vstříc poznání výroby automobilů. V rámci komentované prohlídky nám tak bylo umožněno nahlédnout třeba do lisovny, svařovny i budovy na finální montáž automobilů a mimo jiné i do převodovkárny, která svou výrobou pokrývá i potřeby dalších významných automobilových společností. Tahle zastávka byla přinejmenším velmi zajímavá a není tak divu, že sklidila velký úspěch.

Z mého pohledu by se naše zeměpisná výprava dala nazvat neobvykle úspěšnou a ve jménu všech zúčastněných bych chtěla panu učiteli Tomáši Randýskovi a Marku Miklovi velmi poděkovat za realizaci celé akce.

 

Martina Majerová, 9. BV úterý 6.11.2018 se skupina 9. ročníku za doprovodu Mgr. Randýska a Mikla vydala na již tradiční exkurzi po zajímavostech zdejšího kraje. Jako první stanoviště jsme zvolili přírodní hrazené jezero na Jezernici pod Soláněm, jako druhé potom přirozený vývěr ropy v obci Korňa na Slovensku. Kolem oběda jsme se přesunuli na podrobnou prohlídku přehrady Morávka a poté vrchol akce – automobilka Hyundai (Pokrok) v Nošovicích u Frýdku-Místku. Počasí nám přálo více než dost, akce byla akční a doufáme, že si žáci i odnesli potřebné vědomosti, což ukáže blízký zeměpisný exkurzivní exkluzívní test. Děkujeme tímto za adresný příspěvek do Nadačního fondu školy, který podpořil tuto akci, firmám : NOCTUAM Ing Jiří Sladovník,  INGPRO Ing. Pavel Cabák a DEZA a.s.

Obrázky z akce najdete zde.

Od

INFORMACE O ROZPOČTU ŠKOLY A NÁVRH STŘEDNĚDOBÉHO VÝHLEDU

Zákonné informace ohledně rozpočtu školy a střednědobého výhledu zde.

Od

Světový den laskavosti

aneb Pohlazení v luxusním balení

Skutečně existuje! 13. listopadu je svátek radosti, vyjevených úsměvů a předávání tepla plnými hrstmi:). Přes naši školu se převalila vlna laskavosti, jemnosti, citu a něhy. Srdečná štafeta odstartovala hned ráno a smetla každého. Čistá srdce se postupně plnila obrázky a přáními, putovala z ruky do ruky za hladivého doprovodu, aby nikoho nenechala chladným… až docestovala ke vchodovým dveřím, kde nám ještě chvilku budou připomínat, že nás to nic nestálo a třeba to jinému člověku rozsvítilo celý den.

Zahřejte se tady.

Doufáme, že řetěz nebyl přerušen s odpoledním zazvoněním, ale že jeho jednotlivá očka šířila tu radost do všech stran…

Od

Burza střední škol na naší škole

V úterý 23. října 2018 se na naší škole od 16.00 hod. uskutečnila schůzka s rodiči vycházejících žáků, na které byly výchovnou poradkyní Mgr. Gabrielou Cábovou předány informace k přijímacímu řízení, jednotným přijímacím zkouškám, vyplňování přihlášek a další důležité informace k přijetí žáka a žákyně naší školy na střední školu. Součástí těchto schůzek byla i tzv. Burza škol. V letošním roce se do tělocvičny naší školy sjelo 14 zástupců střední škol z blízkého i vzdálenějšího okolí. Nabídli rodičům a žákům letáčky, informace k přijímacímu řízení na jejich škole, pozvánky na dny otevřených dveří. Pozvánku do Zubří přijaly tyto střední školy: Integrovaná střední škola a Centrum odborné přípravy ValMez, Obchodní akademie ValMez, Střední průmyslová škola stavební ValMez, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská ValMez, Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov, Střední zemědělská a přírodovědná škola Rožnov, Gymnázium Rožnov, Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín, Střední škola Kostka Vsetín, Střední průmyslová škola strojnická Vsetín, Hotelová škola Frenštát, Mendelova škola Nový Jičín, Střední zdravotnická škola Hranice a Střední pedagogická škola Odry.

Fotografie ze setkání zde.

Od

Cesta starších žáků na republikové finále v atletickém čtyřboji

CESTA STARŠÍCH ŽÁKŮ NA REPUBLIKOVÉ FINÁLE V ATLETICKÉM ČTYŘBOJI

Naše škola se i letos zúčastnila atletického čtyřboje. Soutěž se konala netradičně 20. září a do okresního kola ve Valašském Meziříčí jelo 19 žáků naší školy. Závodilo se ve 4 kategoriích: mladší žáci (Filip Dimitriadis, Petr Bumbala, Patrik Hrachovec, Vít Mičola), mladší žákyně (Adéla Fiedlerová, Nela Fiedlerová, Tereza Mizerová, Nela Mičolová, Alžběta Petřeková), starší žáci (Jakub Cibulec, Miroslav Koleček, Ondřej Krupa, Tomáš Randýsek, Pavel Mancl) a starší žákyně (Lucie Molíková, Anna Pernicová, Eliška Randusová, Agáta Mičolová, Adéla Mizerová). Aletického čtyřboje se účastní vždy 4 – 5 žáků v každé kategorii, kdy každý atlet absolvuje běh na 60 m, skok daleký či skok vysoký, hod míčkem či vrh koulí a vytrvalostní závod na 600, 800 nebo 1000 m. Z okresního kola do krajského kola postupovalo pouze vítězné družstvo. Umístění našich družstev: mladší žáci – 4. místo, mladší žákyně – 5. místo, starší žákyně – 6. místo. Našim starším žákům se vydařily všechny disciplíny a s celkovým počtem 7 974 bodů obsadili první příčku a postoupili do krajského kola, které se konalo 1. října 2018 ve Zlíně.

Stejná sestava ve složení Jakub Cibulec, Tomáš Randýsek, Miroslav Koleček, Ondřej Krupa a Pavel Mancl se jela poprat o postup do republikového finále. Po nevydařené první disciplíně v běhu na 60 m jsme se postupně zlepšovali, což vyvrcholilo poslední disciplínou v běhu na 1000 m. Říká se, že vytrvalostní běh v této soutěži vždy rozhodne. Kluci si opravdu sáhli až na dno svých sil a mohli se opět radovat z dalšího postupu, ale teď už do republikového finále.

Republikové finále v Opavě (10. října 2018) mělo nádech opravdových atletických závodů, kde nechyběl slavnostní ceremoniál s nastoupením všech družstev a státní hymnou. Závody zahájila bývalá slavná sportovkyně, účastnice olympijských her a mistrovství světa, Květa Jeriová – Pecková. Bohužel jsme nemohli vinou nemocí odjet ve stejné sestavě jako na okresní a krajské kolo. Náhradníkem za nemocné Miroslava Kolečka a Pavla Mancla odcestoval Marek Pšenica. Kluci statečně bojovali s atletickými školami a před poslední disciplínou jsme drželi 6. místo, avšak v poslední disciplíně jsme propadli a obsadili jsme 11. místo. Nicméně všichni zmiňovaní žáci zaslouží obrovskou pochvalu za bojovnost, předvedené výkony a reprezentaci školy.

Mgr. Martin Hrstka

Fotografie zde.

Od

Strašidelná angličtina

Posledního října se za některými dveřmi ozývaly temné tóny, skuhrání, podupávání a výskot…a to cizojazyčně. Duchové, monstra, čarodějnice, obludky a netopýři si zažívali kouzlo Halloweenu. Naštěstí se nerozdávaly žádné známky; některé osoby nešlo vůbec poznat:).

Vyděste se tady.

…a pak se můžete věnovat našim Dušičkám….

Od

Ať žije republika II.

Nejhezčí přání byla vystavena v hale, aby potěšila oko všech procházejících. Kdo nemohl obrázky vidět, má šanci nahlédnout tady.

Autory krásných prací jsou

Filip Zídek a Matěj Hudák z 1.A, Marek Vlček a Kristýna Kohoutková z 1.B

Mikuláš Cabák, Tobiáš Bechný a Patrik Jelínek z 2.A, Adéla Porubová a Natálie Korbová z 2.B,

Alena Opálková a Amálka Cibulcová, Bára Kolečková a Kája Frýdlová z 3.A, Katka Olijnyk, Kája Žáková, Katka Závadová, Terka Jaroňová, Nela Gurášová, Michal Koleček a Martin Veselý z 3.B, Michal Štěpán, Dominik Holiš, Šimon Horňák a Milan Gerža, Boris Borák, Šimon Chudárek, Klára Trojáková, Sofie Křesťanová a Nela Bergová z 3.C,

Beata Mičolová, Anežka Spuchláková, Dominika Vojkůvková ze 4.B, Tereza Smetanová, Adéla Hýblová, Jan Holčák a Izabela Kretíková ze 4.C

Denis Karafiát a Natálie Švecová, René Bayer a Kuba Vičan z 5.A

skupinové kousky vytvořily třídy 1.A, 1.B, 1.C, 4.A, 4.B, 4.C, 5.A, 5.B a 5.C

Od

Ať žije republika I.

a my s radostí v ní

Celý měsíc se snad ani nestihlo mluvit o ničem jiném. S přibližujícími se narozeninami se množily i aktivity k poctě Oslavenkyně. Každý studoval, komentoval, zvažoval, popisoval, maloval, vysvětloval, vybíral si, tvořil a obhajoval. A v pátek všichni s láskou při oblékání odvrhli jiné barvy než ty trikolorní a v úctě dokončili své mnohdy vlastenecké projekty.

Zatím můžete obhlédnout naše kreativce tady a nejkrásnější práce uvidíte v další části příští týden.

…vrcholným zážitkem bylo prvorepublikové menu k obědu…děkujeme, paní kuchařky!!