Základní škola Zubří

okres Vsetín, Hlavní 70, 756 54 Zubří ————— školní rok 2017 / 2018
image_pdfimage_print

Od

VÁNOČNÍ DÍLNY


Pátek 22.12.2017, těsně pře vánočními svátky, se dění ve škole změnilo z výuky na školní dílny, ve kterých různorodé skupiny žáků pod vedením pedagogů tvořily převážně výrobky s vánoční tématíkou, ale zbylo i místo pro svéráznou variantu „badminctonu“. Nakonec se našel i prostor pro nacvičení a veřejnou produkci koled, kterými jsme se společně s rokem 2017 rozloučili.  o Zpívání se dozvíte více i zde. Poděkování patří všem pedagogům poskytujícím organizační oporu a podporu hezkého zážitku pro děti.

Obrázky naleznete zde

 

Od

INFORMACE O ROZPOČTU ŠKOLY

Zákonem stanovené informace o rozpočtu školy naleznete v následujících odkazech:

ZŠ rozpočet 2018

ZŠ RV 219_2020

Od

VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ


Poslední den letošního roku na druhém stupni jsme si všichni společně zazpívali. Za doprovodu „vánočního bandu“ jsme zanotovali koledy. Nechybělo ani přání pana ředitele Randýska. Ani se nám nechtělo končit.
Fotografie jsouk nalazení zde.

Od

PF 2018

Od

ANDĚLSKÉ VÁNOČNÍ HRY


Ve středu 22. prosince 2017 jsme se – žáci a učitelé na druhém stupni – sešli v tělocvičně při Vánočních andělských hrách. První úkol musely děti vyřešit už doma – sehnat si oblečení podle zadané barvy, a tak šesťáci přišli v zeleném, sedmáci v bílém, osmáci v červeném a deváťáci v modrém.
První hodinu třídy absolvovaly vědomostní kvíz, aby si děti mohly zvolit své zástupce do školního kola. Rychlý přesun do tělocvičny. Úvodní slovo vedoucí školního klubu Jaroslavy Juříčkové, aby každý věděl, co ho bude čekat a na co se připravit.
Tělocvikáři Matěj Šustáček, Martin Hrstka, Jiří Mika a Gabriela Cábová připravili velmi speciální úkol. Desetičlenné týmy shazovaly basketbalovým míčem deset kuželek (10 PET lahví naplněných vodou). Jak je to těžké, poznali úplně všichni, i třídní učitelé, kteří soutěžili jako jedenáctý člen týmu.
Dalším úkolem byla výroba třídního přání v podobě vánočního stromečku, na kterém se měl objevit „vinš“ (nejlépe veršovaný), podpis každého žáka a vánoční symboly. Porota měla velmi složitý úkol, protože všechna přání byla pěkná.
V tomto čase byl prostor pro důležitou změnu. Tělocvična se proměnila v biatlonovou závodní dráhu. Šestičlenná družstva (3 chlapci, 3 dívky) bojovala ve štafetovém závodě přesně podle regulí biatlonu, jen střelbu z malorážky nahradila střelba házenkářským míčem na kužele. Každý netrefený terč přinesl soutěžícím trestné kolo. A síly rychle ubývaly.
Speciální atrakcí byl závod mezi učitelkami Petrou Barošovou a Blankou Kučerovou. Na vlastní oči jsme viděli, jak s přehledem a obrovským nasazením zvládly záludnosti biatlonové dráhy. V bouřlivé atmosféře cenné vítězství vybojovala Blanka. Petra skončila stříbrná, proto jsme se jí ptali na její pocity. „V rámci vánočních andělských her jsem vyzvala svoji kolegyni k souboji v biatlonovém závodě. Nejdříve jsem samozřejmě důkladně pozorovala soutěžící žáky, abych si stanovila správnou strategii. Nepodcenila jsem ani vhodnou závodní obuv, kterou mi zapůjčila hlavni organizátorka celé akce Jarka. „Vytunila“ jsem se zeleným dresem a postavila na start. V běžecké části jsem si celkem věřila, nervozitu však způsobila střelba. Ve stojce mám ještě velké rezervy, ležka proběhla v lepším průměru. Nakonec celý závod (ale jen o prsa) vyhrála Blanka. Že by to bylo smolně vylosovanou dráhou?!!???😉.“
Závěrečnou disciplínou byla vědomostní soutěž všech tříd. Po zadání otázky měl každý tým určitý čas na rozmyšlenou a pak už nezbývalo, než zveřejnit své rozhodnutí. Vyhrálo družstvo s nejvyšším počtem bodů.
A jak celá soutěž skončila?
V kategorii 6. – 7. tříd si vítězství odnesla 6. A. V kategorii 8. – 9. tříd vyhrála 9. A. Kdyby se porovnávaly výsledky obou kategorií dohromady, vítězství by patřilo 6. A.
Krásné soutěžní dopoledne zakončilo pěvecké vystoupení žáků devátých tříd.
Děkujeme pořadatelům Jaroslavě Juříčkové a Gabriele Cábové, Matěji Šustáčkovi, Martinu Hrstkovi
a Jiřímu Mikovi, porotcům Lence Šimurdové, Marku Miklovi a Pavlu Čučkovi, třídním učitelům Anetě Šotkové, Lence Molišové, Petře Barošové, Kateřině Gazdové, Heleně Hýblové, Blance Kučerové, Lucii Mořkovské a Ladislavu Zetkovi. V neposlední řadě děkujeme všem žákům a žákyním, soutěžícím či divákům.
Byli jste bezvadní, soutěživí, hraví. Den jako každý, a přece tolik jiný. Vánoční andělský den.
Fotografie zde

Od

VÁNOČNÍ BESÍDKA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ


Vánoce jsou za dveřmi a k nim neodmyslitelně patří i vánoční besídky. Proto se v pondělí 18. prosince děti šk. družiny sešly v I. oddělení aby společně navodily vánoční atmosféru.  Děvčata z aerobiku předvedla své sestavy, recitovaly se zimní básničky, zpívaly vánoční koledy, hrálo se na hudební nástroje a předváděly se reklamní upoutávky. Na závěr si všichni zaslouženě zatleskali a popřáli krásné Vánoce 🙂       Fotky můžete shlédnout zde

-jel-

 

Od

VÁNOČNÍ DÍLNIČKY VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ


V předvánočním čase si paní vychovatelky opět připravily pro děti navštěvující šk. družinu vánoční dílničky. Děti si zde mohly vyrobit adventní věnec, svícen z přírodnin, stromeček či sovičky z šišek. Práci dětí včetně výzdoby chodem ZŠ si můžete prohlédnout zde.

Od

ZIGGY HORVÁT NA NAŠÍ ŠKOLE

 


V zuberském Klubu  vystoupil pro školu 19. prosince 2017   Ziggy Horvát a kapela Rebel band s vánočním programem Od koledy k muzikálu.  Slyšeli jsme krásné koledy, písničky Slunečný hrob, Zafúkané, Anděl a  dostali jsme se až k songu Johna Lennona Happy Xmas, War Is Over. Závěr pořadu patřil  partu Jidáše z rockového muzikálu Jesus Christ Superstar Jak ze sna procitám. Svým vystoupením přispěli skvělí muzikanti k navození předvánoční atmosféry.

Pavel Čučka

Fotografie jsou zde.

Od

HUDBA A KULTURA RŮZNÝCH ETNIKA ZEMÍ – skupinový projekt 7. tříd


Havaj, Indie, Japonsko, Rusko, Španělsko, Mexiko, Švédsko a také Indiáni, Eskymáci a obyvatelé Jižní Ameriky v podání žáků 7.A a 7.B představili svou hudební kulturu mladším spolužákům ze šestých tříd. V rámci skupinového projektu v hudební výchově tak všichni sedmáci slovem, písní, pohybem, tancem, počítačovými prezentacemi, hrou na hudební nástroj i názornými ukázkami přibližovali odlišnou kulturu zemí z různých částí světa.

Mgr. Kateřina Gazdová

Fotografie zde..

Od

OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 2017


Výsledky – Olympiáda z českého jazyka – 44. ročník – 2017/2018 –

školní kolo

Ve středu 6. prosince 2017 se sešli zájemci o školní kolo Olympiády v českém jazyce ve školní jídelně naší školy. Probíhal již 44. ročník této soutěže a přinesl těžké úkoly z lexikologie, morfologie a stylistiky.

Soutěžící doplňovali do přirovnání názvy částí lidského těla, vysvětlovali rozdíl v použití výrazů jaknež, museli vymyslet pravidlo pro jejich používání, určovali slovní druh podle smyslu sdělení, vytvářeli nová slova záměnou hlásek ve slově ať, opravovali nejednoznačná sdělení, užívali příslovce tentam ve správných tvarech a museli u něj také popsat zvláštnosti jeho ohýbání, ale i zapojení do textu. To vše v prvních 45 minutách. Ve druhé, stejně dlouhé části, pak vypracovávali slohovou práci na téma Vyřčená slova nelze vzít zpět.

Jméno: Příjmení: Body: Pořadí:
Johanka Kopáčková 27 1
Ondřej Hyjánek 25 2
Martina Majerová 22 3
Nela Pernicová 22 3
Iva Kruntorádová 21 4
Zuzana Šimurdová 20 5
Marek Diviš 19 6
Denisa Mikulenková 19 6
Štěpánka Štejfová 18 7
Ellen Randusová 18 7
Linda Chmelařová 17 8
Dominik Mareda 16 9
Veronika Matznerová 14 10
Michal Šuba 14 10
Karolína Podmolová 14 10
Eliška Chudárková 14 10
Agáta Mičolová 14 10
Tomáš Randýsek 12 11
Michaela Janošková 11 12
Eliška Jurajdová 10 13
Adéla Mizerová 10 13

 

Všem účastníkům děkujeme za účast a těšíme se na vás v dalším ročníku soutěže. Těm, kteří skončili na bedně, gratulujeme. Získali diplom a drobné ceny, ostatní účastníci sladkou tečku. Děkujeme Nadačnímu fondu ZŠ Zubří za finanční zajištění soutěže.

 

Mgr. Pavel Čučka                            Mgr. Kateřina Gazdová                      Mgr. Lucie Mořkovská

 

 

Obrázky jsou uloženy zde.

Od

Malý vhled do světa s překážkami

Měli jsme možnost vyzkoušet si na chviličku, jaké to je muset se obejít bez zraku, sluchu nebo možnosti chodit. Pozvání k nám přijala paní Alenka, která má velké zkušenosti se světem dětí s postižením. Přivezla s sebou spoustu pomůcek a představila nám invalidní vozík, zvonící míč, slepeckou hůl, hmatové pexeso, texty psané Braillovým písmem, reliéfní obrázky, hrnek s hladinkou…naše děti ji skoro nechtěly pustit ze tříd, kolik měly otázek. Diskutovaly o sportech na paralympiádě i o tom, jak jemně nabídnout pomoc, zkoušely malovat nohou i ústy, svezly se na vozíčku, vedly „slepého“ kamaráda…a hodina byla TAK krátká…

Několik záběrů máme tady…a další přibudou příští týden..

Od

Tiché předvánoční pochrupkávání

Místo obvyklého odpoledního mizení  zvuků ze  tříd a chodeb se v pondělí decibely množily. Druháci nabalení jako na zahraniční dovolenou už lehce po 16. hodině pečlivě vybírali ty nejlepší kouty ve třídě a možná by i rádi hned zalezli do spacáků, kdyby je nevyhnala touha pracovat. Pracovat s Jarkou v jejím klubu je totiž za odměnu a pro radost. Vlastně i pro radost druhým. Ze zřejmých důvodů zde nemůže být prozrazeno (ani obrazem ani písmem), co se vyrábělo. Vyhladovělí tvořílci se pak pustili  do hromady jídla od maminek a babiček, s mlaskáním poslouchali pohádky, vyprávěli si vtipy a testovali své baterky, aby mohli se slovy – tady se nedá spát – bez varování přeletět do divokých snů…

Nyní je vědecky dokázáno a otestováno na lidech, že pondělí je na ponocování ve škole ideální, protože celý týden tak nějak v mrákotách pak rychle uteče:).

Prvních pár záběrů je tady….další očekávejte již brzy.

Od

Kráska a zvíře…a Mikuláš

Mikuláš u nás letos naděloval štědře. Vyplatilo se nepanikařit, že tak dlouho otálí (pro uklidnění poslal vzkaz, že přijde až v pátek…do klubu). Nikdo netušil, že s takovým dárkem! Paní Mikulášová-Gazdová spustila po ránu dechberoucí představení své Spony –  Kráska a zvíře… a poté všechny vyděsila banda krvelačných čertů, za kterými spěchalo pár konejšících andílků a sám přísný a spravedlivý Mikuláš. Z knihy hříchů přečetl ty nejhorší skutky, kterých se za minulý rok dopustili uličníci, pochválil dobré lidi, vyslechl si polehčující okolnosti a kajícné písničky a rozsoudil, kdo dostane bramboru, kdo perníky a kdo už se do školy nevrátí…

Podívat se můžete tady.

Od

Vernisáž výstavy prací dětí naší školy – Zima, zima všude je …


Zima, zima všude je a Petrohrad přivítal 30. listopadu po dlouhé době zase výstavu výtvarných prací zuberských školáků.

Protože se v minulosti návštěvnost našich výstav pohybovala téměř u bodu mrazu, někteří rodiče moc zájem vidět práce svých dětí asi neměli, přestěhovali jsme se před Vánoci do kostela a zcela takticky vystavovali panely s výkresy tam. Kdo se přišel podívat na betlém, hodil aspoň očkem po obrázcích.

Vernisáž výstavy oživily děti svými vystoupeními, paní Marie Krupová milým průvodním slovem.

Musím poděkovat všem, kdo se na výstavě podíleli – dětem, že se vybudily až k nadlidským výtvarným projevům, paním učitelkám a Jarce Juříčkové, že děti k těmto výkonům dovedly, děvčatům ze 6. B a paní Janušové, že upekly a nazdobily perníčky, a za nádherná vystoupení Adélce Mitášové, Terce Čermákové, Terce Piskořové, Adélce Kolečkové, Toníku Křenkovi, Samíku Kalousovi  a Lukáši Snozovi.

Výstavu bylo možno zhlédnout do 17. 12. 2017 -HD-

 

Obrázky z vernisáže a ukázky prací dětí naleznete zde.

Ohlasy na výstavu pak naleznete z kopiíí návštěvní knihy zde.

Od

Stonožková adventní Praha

Stonožková Praha 1. prosince 2017


Letošní mše byla veselejší, dětem navíc pomáhaly televizní obrazovky, na nichž mohly sledovat celou mši, i když tentokrát seděly více vzadu. Všechny přítomné přivítal Pepa Vágner, stonožkový „dvorní“ zpěvák, poté proběhly proslovy paní Běly a arm. gen. Josefa Bečváře. Paní Běla pak spolu s panem kardinálem předali řediteli FN Plzeň a prorektorovi ZČU stonožkový dar – šek na 500 000 Kč. Tyto peníze podpoří výzkum léčby Crohnovy nemoci. Pepa Vágner zazpíval s 300hlavým dětským sborem stonožkovou hymnu Never Be Alone a znovu promluvil k dětem. A pak už začala vlastní mše.

Po mši se děti vydaly do Muzea Karla Zemana na prohlídku a Eva Stružková s Martinem Divínem zamířili do Arcibiskupského paláce, kde převzali hlavní ceny ve výtvarné soutěži Medicína v historii. Bohužel se nemohli zdržet, protože je a ostatní děti čekala plavba lodí po Vltavě. A pak přes Staromák na Václavské náměstí a hurá do obchodů a různých „občerstvovacích stanic“. Jen jedinou chybičku to mělo –  pražský vánoční strom se rozsvěcel až 2. prosince, takže děti byly o tento zážitek letos ochuzeny.

Domů se unavené a spokojené děti vrátily těsně před půlnocí. Takže teď nezbývá než čekat celý rok na další mši a mezitím si střihnout benefici, zúčastnit se další stonožkové výtvarné soutěže a namalovat co nejvíc krásných vánočních přání.

HD

Obrázky z 1. prosince z akce Hnutí na vlastních nohou –Stonožka Praha – zde.

Od

Exkurze do výzkumné stanice

 


Ve středu 6. 12. 2017 se žákyně 7. A vypravily v rámci výuky pěstitelských prací na exkurzi do Výzkumné stanice travinářské v Zubří. Paní Pavla Petřeková dívky provedla procesem zpracování travního semene. Děvčata mohla sledovat, jak se travní semena čistí, váží, jakým způsobem se kontroluje jejich klíčivost.

Ve výzkumné stanici pěstují i pohanku a ve vánočním čase připravují i vánoční dekorace, které si děvčata také mohla prohlédnout a srovnat s adventními věnci, jež si vyráběly ve škole před začátkem adventu.

Další doprovodné obrázky naleznete zde.

Od

Mikulášská nadílka u krmelce


V úterý 5. prosince 2017 se žáci předmětu ekologie vypravili ke krmelci, aby zvěři přinesli ovoce, zeleninu, seno, tvrdý chléb a kaštany. Nezapomněli ani na ptáky, kterým nasypali do krmítek a připravili jim jablka. Dobrou chuť J.

Obrázky z akce naleznete zde.