2021_2022

INFORMACE TESTOVÁNÍ LISTOPAD 2021

Informace pro zákonné zástupce žáků

Screeningové testování ve školách – 22. a 29. listopadu 2021

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ve školách proběhne ve dnech 22. a 29. listopadu 2021 testování na onemocnění covid-19. Testování bude probíhat na stejném principu jako testování, které proběhlo v září s tím rozdílem, že se testuje pouze v pondělí (nebo první den příchodu do školy, pokud není žák v pondělí přítomen), nebude tedy docházet automaticky k odchodu celé třídy do karantény v případě pozitivního testu, ale tuto situaci bude řešit místně příslušná KHS. Testování bude probíhat antigennímii testy pro samoodběr  na začátku 1. vyučovací hodiny pod dohledem daného vyučujícího. Žáci nosí ochranný prostředek dýchacích cest ve společných prostorách školy, v případě, kdy jsou usazeni (při výuce) ochranný prostředek mít nemusí. Pokud žák nebude přítomen na testování na začátku vyučování, ale dostaví se na vyučování později (nebo jiný den), provede si test pod dohledem pověřené osoby bezprostředně po svém příchodu.

Testování nepodstupují žáci, kteří splní podmínky stanovené pro bezinfekčnost po očkování (14 dnů po plně dokončeném očkování) nebo po prodělaném onemocnění covid-19 ( po dobu 180 dní od prvního pozitivního testu na covid-19). Testovat se dále nemusí žák, který doloží negativní výsledek testu provedeného v odběrovém místě. Takový test nahrazuje pouze ty termíny testování ve škole, při kterých je výsledek testu stále platný (72 hodin pro PCR test a ne starší 24 hodin pro antigenní test).

Pokud  se žáci neprokáží OTN (očkování, test, nemoc), mohou se prezenčního vzdělávání účastnit za podmínky povinnosti nosit ochranu dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole, ve vnitřních prostorech, tzn. ve třídě při výuce a ve společných prostorech školy, nesmí cvičit ve vnitřních prostorech, nesmí zpívat, pokud nelze od ostatních osob dodržet odstup 2m. Uvedená opatření budou v platnosti po dobu trvání screeningového testování.

V případě, kdy žák odmítne jak testování, tak nošení ochranného prostředku škola neumožní žákovi osobní přítomnost na vzdělávání či poskytování školských služeb. V případě, že žák odmítne nosit ochranný prostředek až v průběhu poskytování vzdělávání či školských služeb, škola je povinna takového žáka izolovat od ostatních osob a kontaktovat zákonného zástupce.

Žákům, kteří mají pozitivní výsledek testování, je nadále zakázána osobní přítomnost na vzdělávání. V případě pozitivního výsledku testu žák vyčká v izolační místnosti pod dohledem určeného zaměstnance školy do doby převzetí zákonným zástupcem.  Škola vydá zákonnému zástupci potvrzení o tom, že byl žák pozitivně testován. Zákonný zástupce žáka je povinen telefonicky nebo jiným obvyklým dálkovým způsobem informovat o pozitivním testu poskytovatele zdravotních služeb v oboru všeobecného praktického lékařství nebo praktického lékařství pro děti a dorost, a ten je povinen rozhodnout o indikaci konfirmačního vyšetření metodou RT-PCR a vyplnit elektronickou žádanku k tomuto vyšetření.