2017_2018

POVINNÁ ŠKOLNÍ ČETBA JINAK

O tom, že čtení knížek je vynikající nástroj na rozvoj osobnosti, není třeba pochybovat. Často přemýšlím nad tím, jakou knížku vybrat. Má to být něco z české či světové klasiky? Jistě to je výborné, pokud žák základní školy přečte knížku, která byla napsána třeba v 19. století. Pak ale musím počítat s tím, že je to nemusí moc bavit, případně že nebudou žáci rozumět mnohým formulacím, slovům apod. Často to skončí tak, že ji prostě nepřečtou. Jinou možností je vybrat pro četbu něco nového, z pohledu klasika možná pokleslého. Výhodou je, že dětem se taková knížka asi víc líbí. A asi mám větší záruku, že ji skutečně přečtou. Volba četby proto bývá mixem obojího. Složité je také vybrat titul tak, aby byl dostupný všem žákům v dostatečném počtu. Pak ještě přemýšlím nad tím, jak si ověřit, že  knížku děti přečetly. Mně jsou bližší trochu jiné výstupy z povinné četby než zápis v čtenářské deníku, ale to neznamená, že ho neuznávám. Preferuji více výstup, ze kterého jde poznat, že žák knížku skutečně četl, že se nad jejím obsahem zamýšlel, že pochopil smysl. Často to jsou testy – otázky vyplývající z obsahu, někdy to bývá plakát ke knize, návrh obalu, může to být upoutávka do prodejního katalogu apod. Žáci 8. B a 9. B tentokráte vytvářeli komiksy. Osmáci zpracovávali velmi těžké zadání – Máchův Máj. Deváťáci vytvářeli komiks z Povídek z druhé kapsy od Karla Čapka. Moc se jim to všem povedlo. Proto jsem z jejich prací vytvořil elektronické knížky, které vám nabízím na webových stránkách školy k prohlédnutí či stažení . Doufám, že vás potěší stejně, jak potěšily mě.
Mgr. Pavel Čučka, učitel Čj

Máj_komiks_8B