STONOŽKA 2015 – 2016

Zuberští žáci na návštěvě Prahy

Image3

Už se stalo tradicí, že začátkem prosince odjíždějí naši žáci do Prahy. Tentokrát je čekala již pátá mše svatá pro Stonožku, kterou jako obvykle celebroval J. Em. Dominik kardinál Duka OP, poté se některé děti zúčastnily slavnostního předávání diplomů za vítězství ve výtvarné soutěži „Karel IV. – Otec vlasti“. Tím pro žáky skončila oficiální část výletu a všichni zamířili na prohlídku Staroměstské radnice a pak je čekala lákadla v podobě McDonaldʾs, KFC a obchodů.

Stonožková mše má sice náležitosti správné mše, ale vzhledem k tomu, že se jí účastní děti a je dětem určena, je přeci jen jiná – hosty jsou významné osobnosti, zpívají dva sbory (jeden dětský), letos dětem zazpíval i Adam Plachetka, český operní zpěvák, jenž dobývá celý svět, pan prof. Piťha pronáší úžasně vtipné projevy (letos mimo jiné i o životě sv. Mikuláše, v němž děti varoval, aby si ho nepletli s dvěma zahraničními starými vousatými pány v červeném), pan kardinál také nešetří vtipnými poznámkami, ministrují chlapci z různých stonožkových škol… vládne zde přátelská atmosféra. Celou mši i letos natáčela TV Noe.

Výtvarné soutěže pořádá Arcibiskupství pražské společně se Stonožkou a naši žáci v nich získávají ceny a dosahují i na stupínky nejvyšší. Letos jsme obdrželi 76 diplomů – cen a Jaroslav Bochníček z 9. B získal Cenu poroty a Tomáš Vlk, Matěj Maléř, Jakub Cáb, Jan Petřek, Josef Koleček a Jan Petřvalský z loňské 9. A získali za kolektivní dílo Cenu Běly Gran Jensen. Slavnostního předávání diplomů se v Arcibiskupském paláci zúčastnili jen Tomáš, Matěj, Jakub a Honza Petřek a musím říct, že všechny ohromili. Přišli v sakách a vypadali úžasně.

Součástí stonožkového dne v Praze byla také prohlídka Staroměstské radnice. Prohlídka začala přesně v 14.00 hod. v gotické kapli, kde se nacházelo skleněné okno, za kterým jsme mohli vidět všech 12 otáčejících se apoštolů. Zajímavá byla prohlídka historických sálů Staroměstské radnice s nejcennější památkou a středem všeho bývalého dění – tzv. radní síň s bohatě zdobeným stropem a kachlovými kamny. Jiříkovou síní jsme prošli do Brožíkovy síně se 2 rozměrnými plátny (8×5 m) Václava Brožíka – Mistr Jan Hus před Kostnickým koncilem a Volba Jiřího z Poděbrad českým králem. Poslední zastávkou bylo podzemí a možnost nahlédnout do doby počátků Starého Města pražského. Úroveň tehdejšího města byla o několik metrů níže, než dnes. Součástí podzemí je i vězení, studny, ale také pietní místo – kříž z ohořelých trámů, který upomíná na poslední dny druhé světové války.

A nebylo by výletu do Prahy bez možnosti nakupování nejen vánočních dárečků. Poslední chvilky všichni účastníci strávili na Václavském náměstí v obchodech a přesně o půl sedmé večerní se autobus rozjel směrem do Zubří.

Helena Dufková, Gabriela Cábová


Stonožková Praha

IMG_3413

V pátek 4. prosince se konalo v Praze tradiční setkání dětí, které něco krásného namalovaly nebo vytvořily pro Hnutí na vlastních nohou. Ze Zubří jelo do Prahy 46 současných i bývalých žáků a účastnili se bohoslužby v chrámu Sv. Víta a Vojtěcha, kterou celebroval kardinál Dominik Duka. ……

Součástí stonožkového dne v Praze byla také prohlídka Staroměstské radnice. Prohlídka začala přesně v 14.00 hod. v gotické kapli, kde se nacházelo skleněné okno, za kterým jsme mohli vidět všech 12 otáčejících se apoštolů. Zajímavá byla prohlídka historických sálů Staroměstské radnice s nejcennější památkou a středem všeho bývalého dění tzv. radní síň s bohatě zdobeným stropem a kachlovými kamny. Jiříkovou síní jsme prošli do Brožíkovy síně se 2 rozměrnými plátny (8×5 m) Václava Brožíka – Mistr Jan Hus před Kostnickým koncilem a Volba Jiřího z Poděbrad českým králem. Poslední zastávkou bylo podzemí a možnost nahlédnout do doby počátků Starého Města pražského. Úroveň tehdejšího města byla o několik metrů níže, než dnes. Součástí podzemí je i vězení, studny, ale také pietní místo – kříž z ohořelých trámů, který upomíná na poslední dny druhé světové války.

A nebylo by výletu do Prahy bez možnosti nakupování nejen vánočních dárečků. Poslední chvilky všichni účastníci strávili na Václavském náměstí v obchodech a přesně o půl sedmé večerní se autobus rozjel směrem do Zubří.

Obrázky z akce najdete zde.