Základní škola Zubří

okres Vsetín, Hlavní 70, 756 54 Zubří ————— školní rok 2018 / 2019
image_pdfimage_print

Od

Strašidelná angličtina

Posledního října se za některými dveřmi ozývaly temné tóny, skuhrání, podupávání a výskot…a to cizojazyčně. Duchové, monstra, čarodějnice, obludky a netopýři si zažívali kouzlo Halloweenu. Naštěstí se nerozdávaly žádné známky; některé osoby nešlo vůbec poznat:).

Vyděste se tady.

…a pak se můžete věnovat našim Dušičkám….

Od

Ať žije republika II.

Nejhezčí přání byla vystavena v hale, aby potěšila oko všech procházejících. Kdo nemohl obrázky vidět, má šanci nahlédnout tady.

Autory krásných prací jsou

Filip Zídek a Matěj Hudák z 1.A, Marek Vlček a Kristýna Kohoutková z 1.B

Mikuláš Cabák, Tobiáš Bechný a Patrik Jelínek z 2.A, Adéla Porubová a Natálie Korbová z 2.B,

Alena Opálková a Amálka Cibulcová, Bára Kolečková a Kája Frýdlová z 3.A, Katka Olijnyk, Kája Žáková, Katka Závadová, Terka Jaroňová, Nela Gurášová, Michal Koleček a Martin Veselý z 3.B, Michal Štěpán, Dominik Holiš, Šimon Horňák a Milan Gerža, Boris Borák, Šimon Chudárek, Klára Trojáková, Sofie Křesťanová a Nela Bergová z 3.C,

Beata Mičolová, Anežka Spuchláková, Dominika Vojkůvková ze 4.B, Tereza Smetanová, Adéla Hýblová, Jan Holčák a Izabela Kretíková ze 4.C

Denis Karafiát a Natálie Švecová, René Bayer a Kuba Vičan z 5.A

skupinové kousky vytvořily třídy 1.A, 1.B, 1.C, 4.A, 4.B, 4.C, 5.A, 5.B a 5.C

Od

EKOLOGOVÉ V ZOOKOUTKU

Ve středu 24. října 2018 proběhla ekologie v areálu Střední školy zemědělské a přírodovědné v Rožnově pod Radhoštěm. Žáci navštívili místní zookoutek a vyslechli si také informace o chovu včel.

Fotografie zde.

Od

PĚSTITELSKÉ PRÁCE TROCHU JINAK

V pondělí 22. října 2018 proběhly hodiny pěstitelských prací v areálu Střední školy zemědělské a přírodovědné v Rožnově pod Radhoštěm. Žákyně si prakticky vyzkoušely množení rostlin. S sebou si odnesly květináč s namnoženou bylinkou a zážitek z prohlídky zemědělské techniky.

Fotografie zde.

Od

PROJEKTOVÝ DEN 2. STUPNĚ – OSLAVY 100 LET ČSR


Dne 26.10.2018 se po Zubří pohybovali naši žáci v rámci projektového dne uspořádaného v oslavám 100 let vzniku Československa. Akce byla zahájena úvodním ceremoniálem ředitelem školy panem Randýskem a celou, tj. československou, hymnou.  Poté nastala realizace dlouho pečlivě připravovaných aktivit na stanovištích různě rozmístěných po Zubří, kde si naši vyučující přichystali různé tématické celky spojené s ČSR za „svůj“ předmět, děti (vylosovaná smíšená družstva napříč 2.stupněm) zde mohly projevit své vědomosti. Do celkového pořadí se také započítal i výsledný čas, takže i sportovní část  si přišla na své.

I přes zamračenou oblohu bylo počasí příznivé, akce se podařila a byla vyhodnocena takto – výsledky naleznete zde. Děkujeme tímto všem dětem, které se chtěly zůčasnit důstojné oslavy předchůdce našeho dnešního státu a nezůstaly typicky „novočesky“ vypočítavě doma z různých roztodivných důvodů. Ještě více pak děkujeme za přípravu a pomoc všem zúčastněným pedagogickým pracovníkům v čele s paní Jarkou Juříčkovou.

Obrázky z akce naleznete zde.

 

Od

OBNOVENÁ ČINNOST TECHNICKÉHO SEMINÁŘE


Po dvouroční odmlce se podařilo dát dohromady dostatečný počet zájemců o výuku programování, technického vzdělání a moderního užití výpočetní techniky v praxi. Došlo tím k obnovení činnosti technického semináře, který ve svých kurzech znova obnoví činnost robotů Mindstorm Lego, provede tvorbu funkčních modelů ukázek mechaniky a fyzikálních jevů, dále pak doprovodně tématickými hodinami – HTML, šifry, VBA Excel apod.

Takový je náš plán, pro začátel jsme začali demontáží staré vyřazené a nefunkční techniky – tzv. dissasemberování hardwaru – obrázky najdete zde – a oživováním a reorganizací pomůcek do robotiky – obrázky najdete od 15.11. 2018 zde nebo v jiném příspěvku.

Souhrn informací naleznet v této kategorii příspěvků : Technický semináž 2018/2019

Od

Ať žije republika I.

a my s radostí v ní

Celý měsíc se snad ani nestihlo mluvit o ničem jiném. S přibližujícími se narozeninami se množily i aktivity k poctě Oslavenkyně. Každý studoval, komentoval, zvažoval, popisoval, maloval, vysvětloval, vybíral si, tvořil a obhajoval. A v pátek všichni s láskou při oblékání odvrhli jiné barvy než ty trikolorní a v úctě dokončili své mnohdy vlastenecké projekty.

Zatím můžete obhlédnout naše kreativce tady a nejkrásnější práce uvidíte v další části příští týden.

…vrcholným zážitkem bylo prvorepublikové menu k obědu…děkujeme, paní kuchařky!! 

Od

Návštěva 8.B u myslivců


 V pondělí 22. října jsme při příležitosti 70.výročí založení Mysliveckého sdružení Březovec navštívili jejich výstavu v sokolovně. Myslivci nás při prohlídce rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina se šla dívat na střelné i sečné zbraně, které myslivci používali dříve i dnes. Seznámili nás s typem i rychlostí různých nábojů a také s jejich plněním střelným prachem. Druhá skupina se dozvěděla něco o lovení zvěře, o vábení i dorozumívání mezi sebou a o zásahu loveckých psů. Poslouchali jsme zajímavosti o shazování jeleních parohů, o jelení říji a také jsme si prohlédli lovecké trofeje. Pak jsme se  ve skupinách vystřídali.   

             Všem se to moc líbilo a myslivcům děkujeme!
 
                                                                                        Za celou 8.B Matěj Melichařík
 

Od

PODZIMNÍ TVOŘENÍ DĚTÍ ŠK. DRUŽINY

Podzimní výtvory dětí ze školní družiny si můžete prohlédnout zde.

Od

Koncertní hodiny v šestých a sedmých třídách

Od

EKOLOGOVÉ NA VYCHÁZCE DO ZAŠOVÉ

Ve středu 3. 10. 2018 se žáci volitelného předmětu ekologie vydali na vycházku přes Randusky k prameni Stračka v Zašové.

Fotografie zde.

Od

Melodie 6 kontinentů

Po dvou letech si na nás udělal opět čas multiinstrumentalista, hudební skladatel a světoběžník Radim Zenkl. Přiletěl z Ameriky, kde žije skoro 30 let, aby nám představil mandolínu, koncovku, kravský roh, fujaru, didgeridoo a irskou píšťalu. Něco nám o nich pověděl a pár nadaných šťastlivců mělo možnost si s Mistrem mandolíny zahrát!!

Jen se podívejte tady!

A pokud se chcete také potěšit –  http://www.zenkl.com/videos.htm

Od

Svátek zahradníkův

Zahrádkářský svaz slavil 60. narozeniny a nadělil sobě i nám tradiční voňavou výstavu. Mohli jsme obdivovat skvělou letošní úrodu nebo se tentokrát  podívat (za zvuku chroupání nabízených jaderniček) na fotky zachycující aktivity spolku.

Nahlédněte tady.

Od

MODRÁSEK BAHENNÍ

V průběhu léta byl na školní zahradě u ulice Ke Kapličce pozorován modrásek bahenní. Jedná se o silně ohrožený druh. Jeho životní cyklus je vázán na rostlinu krvavec toten. Krvavec svým nektarem láká dospělé motýly. Na tuto rostlinu také kladou vajíčka. Housenky vylíhlé z vajíček se květy krvavce živí. Zajímavostí je, že housenky modráska krvavec toten opouští. Spustí se do trávy a začnou vydávat vůni, která láká mravence a omámí jejich smysly natolik, že se o housenku modráska starají jako o vlastní larvu. Odnesou ji do mraveniště a krmí ji společně se svými larvami. Housenka modráska roste a živí se i larvami a kuklami mravenců až do svého zakuklení. Po vylíhnutí již motýl mravencům „nevoní“ jako jejich druh a urychleně mraveniště opouští, aby se nestal jejich potravou.

Foto zde:
Autor fotografie: Miroslav Macháček

Od

Když tráva rozkvete

V Osevě nabídli 14. a 15. září dětem i veřejnosti vstup do svého kouzelného světa. Zvídavci si mohli vyslechnout, jak se která tráva jmenuje, k čemu se dá využít a jak chutná:). Komu to bylo málo, najedl se pohankových řízků, zatímco technické typy se šplhaly po traktorech…

Nahlédněte tady.