Základní škola Zubří

okres Vsetín, Hlavní 70, 756 54 Zubří ————— školní rok 2019/2020
image_pdfimage_print

Od

Výprava do Egypta

V dějepise jsme opět cestovali časem, tentokrát do starověkého Egypta. Žáci 6.A a 6.C předvedli, že se výzev nebojí. Na jejich ztvárnění hrobek faraonů a ukázku nejnovější egyptské módy se můžete podívat zde.

Od

Zbystřený svět

Po roce k nám zavítala Alenka Svobodová, aby s prvňáky nahlédla do světa postižených dětí. Udělala posluchačům pořádek v druzích hendikepů a okolo všech je bezbolestně, poutavě a s lehkostí provedla. Prožili dopoledne s bílou holí, invalidním vozíkem, Braillovým písmem, znakovou řečí, se štětcem v puse a s plnýma nohama kusů stavebnice. Poradili si dočasně bez zraku i končetin a využili kompenzační pomůcky i laskavé kamarády. 

A po celou dobu mezi nimi poletovaly ohleduplnost, respekt a vlídnost…a tichounce zapouštěly kořeny hlouběji…

Nechte se dojmout tady.

 

Od

O vítězné řepě

V měsíci říjnu proběhly ve třídě 3.B a 4.A projektové dny hrazené z dotací EU (Šablony 2). Tématem bylo zdravé stravování. Po troše zábavné teorie si děti mohly ve školní kuchyňce pod odborným vedením samy připravit zdravé dobroty: pohankový pudink, řepové a celerové lupínky, jablkové růžičky ze špaldové mouky a datlová lízátka s kokosem. Po překonání počáteční nedůvěry děti zjistily, že i zdravé mlsání může chutnat skvěle.

Inspirujte se tady.

Od

LODIČKY Z PŘÍRODNÍHO MATERIÁLU

Naši ekologové se vrátili do dob svých dědečků i pradědů a s kreativitou i umem vlastním vyrobili lodičky jen z toho, co jim poskytl les na jejich podzimní vycházce za poznáním. Plni nadšení a očekávání se vydali k potoku s otázkou POPLUJE, nebo se POTOPÍ? Co myslíte, jak to dopadlo? Foto zde.

Od

Laskavo, kam se podíváš

Na dobroty jsme zvyklí, ale TOLIK dobroty jsme nečekali! Včera jsme důstojně oslavili Světový den laskavosti. Každý se snažil okolí vyjít vstříc, povzbudit nesmělé, utěšit smutné, rozdělit se a předat kousek radosti. Věříme, že se ta dobrá sousta vyvalila odpoledne ze školy a nasytila davy…a teď se očekává dominový efekt:).

Pár milých záznamů najdete zítra tady.

Od

EKOLOGOVÉ NA MINIFARMĚ

Mladí ekologové prožili díky naší skvělé asistence pedagoga Elišce super odpoledne na její mini farmě. Erudovaně a zapáleně vtáhla svým výkladem děti do světa přírody, nabídla jim voňavé pohoštění a umožnila kontakt se všemi zvířaty, které doma chová. Foto zde.

Od

Klamné hrátky

Téměř pod střechou rožnovské Brillovky byla celý měsíc k nahlédnutí, ohmatání a rozumování interaktivní výstava IQ parku Liberec – Poznávej se!. Naše přemýšlivé a vykutálené třídy tu byly ve svém živlu; jistě už mají doma z lega a domácích potřeb postaveno mnoho podobných exponátů, mezi nimiž se mistrně pohybují na chůdách zakoušejíce život na vysoké noze:).

Nahlédněte tady.

Od

Hudební projekt 7. tříd

Tak jako každý rok i letos se v říjnu všichni žáci 7. tříd zapojili v hudební výchově do skupinového projektu, který se týkal představení hudby a kultury různých zemí a etnických skupin. Žáci si země a etnika vybírali libovolně, měli se za úkol zaměřit hlavně na kulturní a hudební informace, mluvit zpaměti a dle svých dovedností také např. zatancovat či se jinak pohybově vyjádřit. Některé skupiny se úkolu zhostily výborně, některé domácí přípravě dostatek času nevěnovaly. Ale závěrečný potlesk mladších spolužáků ze šestých tříd, pro které byl projekt určen, i některých učitelů a p. ředitele je odměnil všechny.

Od

Setkání se středověkými postavami

V posledních hodinách dějepisu se žáci 7. tříd převlékli za předem vylosované středověké postavy a rozprávěli svým spolužákům o svých životech. Tohoto čtrnáctidenního zadání se zhostili skvěle, zapojili fantazii svou i rodičů, nebo požádali paní učitelku Gazdovou, která jim kostýmy ráda vypůjčila z dramatického kroužku. A tak nás navštívili Karel IV., svatá Anežka, svatý Václav, středověký rolník, morový lékař, mnich, rytíř, husita, rytíř řádu templářů, šašek, Eliška Přemyslovna, Přemysl Otakar II., mistr Jan Hus, Arnošt z Pardubic, trubadúr, Jiří z Poděbrad, Jan Žižka, křižák, Petr Parléř, Václav III. a středověký kuchař. Foto zde.

Od

Schůzky pro rodiče žáků 9. tříd a Burza SŠ na ZŠ

V úterý 5. 11. 2019 se na naší škole uskutečnily schůzky pro deváťáky a pro jejich rodiče. Schůzka měla dvě části: v první části v jídelně výchovná poradkyně Gabriela Cábová předala žákům a rodičům informace k přijímacímu řízení (info o přijímacích zkouškách, podávání přihlášek ke studiu na SŠ, zápisových lístcích, odvolání apod.) a rozdala letáčky „Kalendář deváťáka“ a „Pokyny k vyplňování přihlášek“.

Pak se rodiče společně přesunuli do tělocvičny, kde už bylo připraveno 14 zástupců středních škol z blízkého i vzdálenějšího okolí, aby poskytli odpovědi na dotazy rodičů a žáků, předali informační letáky o nabízených oborech, dnech otevřených dveří a jiné.

Schůzky měly opět úspěch. Děkuji všem zástupcům SŠ za spolupráci a že vážili cestu do Zubří. Zúčastněné SŠ: Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská VM, Integrovaná střední škola a COP VM, Obchodní akademie VM, Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov, Střední zemědělská a přírodovědná škola Rožnov, Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín, Střední škola Kostka Vsetín, Střední průmyslová škola strojnická Vsetín, Hotelová škola Frenštát, Mendelova škola Nový Jičín, Střední pedagogická škola Odry, Střední průmyslová škola stavební VM, Střední zdravotnická škola Vsetín a Střední škola cestovního ruchu Rožnov.

Prezentace ze schůzek zde.Prezentace – přijímací řízení pro 2019-2020

Letáčky zde.Kalendář deváťáka pro rodiče   Pokyny k vyplnění přihlášek

Foto zde.

GC

Od

Podzimní strašidelné ladění

Kdo jiný by mohl bystře uniknout obludám otřesným, děsivcům pekelným a šeredkám hrůzným než ti nejmenší? Vzali to jako výzvu. Chtěli zachránit podzimu krásu, vůni a barevnou radost. Setkali se za tmy před školou a blýskajíce světélky různého původu hledali tajná místa s úkoly (hlídaná strašidly). Museli dokázat, že i po setmění se dá zpívat, přemýšlet, počítat, držet balanc a opřít se o kamarády. Vrcholem byla altánová zkouška a odměnou sladká večeře…a snad i sny.

Podívejte se tady.

P.S.: Neli, Aničko, Báro, Julčo, Míšo, Pájo, Luci, Štěpánko, Kubo, Filipe, Adame a Ivo, děkujeme…byli jste láskyplně příšerní.

P.P.S.: Maminky, babičky a tety, vaše buchty nás okouzlily a vrátily nám úsměv!

Od

Ovocné úterý

Protože je od nástupu do školy sužuje neustálý hlad, vyřešili to naši prvňáci dopolednem „s vařečkou“. A také se škrabkou, nožíkem, ubrousky, kořením a miskami. Tančili mezi hrnci, ochutnávali a očichávali, soupeřili o nejdelší slupku a nejjemnější jazýček, sladili čaj i kompot a vybírali rozinky ze salátu. A při tom kuchtění a ujídání stihli počítat i číst…kdo by nechtěl soupeřit o zlaté jablko?

Na důkazy se můžete podívat tady.

Od

STÁVKA UČITELŮ – INFORMACE

Pedagogové 2. stupně ZŠ Zubří se stávky učitelů 6. 11. 2019 neúčastní z organizačních důvodů, ale stávce vyjadřují plnou podporu.

 

Provoz školy bude beze změn zachován.

Od

Burza práce a SŠ ve Vsetíně

Ve dnech 24. a 25. října 2019 se naši žáci (přesněji žáci 8. tř. ve čtvrtek a žáci 9. tř. v pátek) zúčastnili „Burzy práce a středních škol Vsetín 2019″, kterou pořádal Úřad práce – Informační poradenské středisko Vsetín.

Žáci si mohli u 47 zástupců středních škol a jejich stánků a 19 zástupců firem odnést letáčky informační letáčky o studiu, nabízených oborech na SŠ nebo nabídku dalšího uplatnění po studiu. Mezi vystavujícími bylo nejen většina SŠ Zlínského kraje, skoro dvě desítky velkých firem (potenciálních zaměstnavatelů), ale také např. Armáda ČR, Městská policie Vsetín, Diakonie a Charita.

Burza navázala na dřívější velmi zdařilé akce. A ta letošní měla opět velký úspěch. Foto zde.

(GC)

Od

Pocta Leonardu da Vinci aneb Máme smysl pro humor i umění

Počáteční ostýchavost vystřídalo nadšení. Takto by se dal jednoduše  shrnout projekt, na kterém pracovali žáci 8. ročníku. K nahlédnutí zde: Pocta Leonardu da Vinci

Od

Preventivní programy

Najít vhodný preventivní program a skloubit ho s nabitými diáři lektorů není vždy jednoduché. Proto jsem velmi ráda, že se nám na 2. stupni podařilo již během září a října zrealizovat několik velmi kvalitních besed. Žáků 6. a 7. ročníku se ujal Ing. Jan Plšek, okresní metodik prevence KPPP Zlín. Z jeho nabídky byla vybrána témata pro 6. ročník: Virtuální realita – Kyberšikana a Parta – Přátelství; pro 7. ročník: Virtuální realita – Netolismus a Virtuální realita – Nežer vše i s navijákem. Žáci 8. ročníku navštívili studentský klub Most ve Valašském Meziříčí, kde pro ně Mgr. Vaneta Zvoníčková připravila interaktivní program Přátelství. 

LM

Od

RADOVÁNKY V LISTÍ

Slunečné podzimní dny využily i děti ze školní družiny. Na školní zahradě shrabaly listí na jednu velikou hromadu a užily si podzimní radovánky. Skoky do listí ke shlédnutí ZDE.

Od

PIRÁTSKÝ DEN ANEB VZHŮRU ZA DOBRODRUŽSTVÍM

Ve dnech 8., 10., 11. a 18. října proběhl postupně v každém oddělení školní družiny projektový den s názvem „Pirátský den aneb vzhůru za dobrodružstvím“.
Děti si nejprve pod vedením instruktorky Silvy vyrobily pirátskou čepičku a pak jsme se přesunuli na školní zahradu, kde na nás čekalo spoustu zábavy. V lodi (vyzdobeném altánku) jsme si povídali o pirátech a životě na moři, pak jsme si udělali rozcvičku a zahrály několik her. Poté jsme trénovali rychlost a mrštnost podbíháním lana a bojovali mezi sebou jako správní piráti. Naštěstí místo nábojů lítaly vzduchem jen pěnové míčky a tak nebyl nikdo zraněn a mohli jsme podle mapy pokladů jít hledat to, na co se děti asi nejvíce těšily……..a opravdu jsme objevili poklad……Foto ke shlédnutí ZDE

Od

Technický jarmark

Ve středu 2. října 2019 se naši vybraní žáci 8. tříd zúčastnili Technického jarmarku, který pořádala Krajská hospodářská komora Zlínského kraje. Žáci byli rozděleni do dvou skupin, přičemž každá skupina navštívila dvě firmy v Rožnově pod Radhoštěm. Technický jarmark proběhl v rámci předmětu Svět práce.

První skupina spolu s p.uč. Gabrielou Cábovou navštívila firmy Brose a On Semi, kde také měla prezentaci Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově. Žáci se seznámili s provozem a výrobky, které jednotlivé firmy vyrábí, ve firmě ON Semi si mohli žáci vyzkoušet ochranné obleky a na vlastní kůži pocítit, jak se v nich zaměstnanci cítí a jak se v nich v klimatizovaných čistých prostorách pracuje. Také se seznámili při malé prezentaci se studijními obory a programy, které SŠIEŘ nabízí (mimo jiné také program na finanční podporu studentů).

Druhá skupina spolu s p. uč. Lenkou Molišovou navštívila firmy Retigo a NXP. Také tato skupina se dostala do provozu.

(GC)

Malé ohlédnutí za jarmarkem zde.

Od

Zvířata v heraldice

Zvířata v heraldice

ZOO Praha ve spolupráci s hnutím Na vlastních nohou – Stonožka vyhlásilo začátkem roku 2019 výtvarnou soutěž. Zoologická zahrada oslovila děti z celé republiky a byla překvapena obrovským množstvím zaslaných prací. Také naše škola přispěla padesátkou velmi zdařilých prací. Měli jsme velkou radost, že v tak velké konkurenci zvítězila práce naší žákyně Adély Skýpalové z 8. A. Adéla si pro cenu zajela s tatínkem 26. 10. do Zoo Praha. 

Další oceněnou práci vytvořila Julie Zemanová z 9. A, která obdrží Cenu sestry Dominiky OP 6. 12. v Arcibiskupském paláci v Praze.

 Zároveň jsme dostali informaci, že na výstavě „Heraldická zvířata očima dětí“ otevřené až do poloviny března 2020 v Gočárových domech v areálu ZOO Praha budou kromě Adélčiny a Juliiny práce vystaveny další malby našich žáků: Marka Šádka, Justýny Mikulenkové, Anny Pernicové, Ondřeje Trojáka, Denisy Glacové a Stanislava Nohavici, a Jana Románka.

Blahopřejeme a zveme žáky i jejich rodiče na návštěvu ZOO Praha a prohlídku výstavy.

HD

Vítězná práce a pár dalších zde.

Od

Výtvarné úspěchy

Zuberští výtvarníčci slavili úspěch

Středisko volného času v Rožnově pod Radhoštěm vyhlásilo výtvarnou soutěž „Dopravní prostředky“. Naši žáci ze 7. – 9. ročníků ZŠ vytvořili překvapivé množství velmi zdařilých prací, což si vysloužilo pochvalu hodnotící komise SVČ. Můžeme tedy blahopřát vítězům Natálii Němcové z 8. B, Andrei Mierné a Vojtovi Šírovi z 9. A a Adéle Mitášové z 9. B.

A nesmíme zapomenout na Marka Vlčka, žáka 2. ročníku, jenž se stal vítězem v kategorii mladších žáků se svou prací vytvořenou ve Školním klubu ZŠ Zubří pod vedením paní Jaroslavy Juříčkové.

Přejeme všem další úspěchy nejen na poli výtvarném.

HD

4 vítězné práce a pár dalších zde

Od

příspevek

wjkfhwkfhkwhe

wjklfjlwejlfwe

Obrázky zde

Od

Říjnová třídnická hodina v 7.A

Každé první pondělí v měsíci se žáci 7.A naobědvají a poté míří do třídnické hodiny. V té říjnové jsme vytvářeli strom třídy a sousoší. Zaměřili jsme se na to, abychom si uvědomili své kladné vlastnosti, které nám mohou pomoci k lepšímu fungování kolektivu, abychom se dokázali vzájemně ocenit, drželi více při sobě a především měli společné zážitky. Foto

Od

Bezohledně už ne…snad

Chtěli jsme si dopřát dopoledne pro sebe a vztahy mezi námi, dokud je čas. Za studenty 1. stupně přijel pan Zdeněk Zaoral, zkušený znalec dětských kolektivů a týmové spolupráce. Rozebral s vykulenými posluchači výhody ohleduplného chování, zbytečnost vulgarit a potřebu respektu. Zazněly varovné  příběhy šikany i konejšivé návody k lepším cestám. 

Děkujeme a doufáme, že to lepší v nás všech bude vždycky dost silné.

Pár prvních obrázků je tady

Od

Legiovlak

Pod názvem Legiovlak se skrývá unikátní expozice replik legionářských vagonů z let 1918-1920, a proto když vojenský ešalon zavítal ve dnech 17.-22. září do Rožnova pod Radhoštěm, museli být deváťáci u toho. Foto zde.