Základní škola Zubří

okres Vsetín, Hlavní 70, 756 54 Zubří ————— školní rok 2019/2020
image_pdfimage_print

Od

Nejmenší na svahu

                                               Deník vypůjčené lyže

Tento týden se budou krasopisně vykrajovat oblouky a počítat pochvaly usměvavých instruktorů. Doufáme, že nikdo nezapomněl v kopcích boty:).  V pondělí se odehrávalo toto.

Již druhého dne se z jezdců stali krasojezdci a z mátoh se vyloupli LYŽAŘI!! Podívejte se tady.

A nebo trochu níže.

Ve středu se dostavila únava…od půl osmé do osmi kdekdo naříkal, že ho bolí nohy! Pak autobus vyjel ze Zubří a nastalo zázračné znovuzrození:). Jen se pokochejte tady.  

Čtvrteční touha jezdit se projevila tím, že sportovci dorazili na svah půl hodiny před spuštěním vleků a nebyli k zastavení. 

Pohleďte zde.

Hlásíme, že v pátek  kromě široké  divácké tleskající podpory připlulo i sluníčko. Nemohlo si nechat ujít spanilé jízdy našich sportovně nadaných a poctivě trénujících vytrvalců. A aby toho nebylo málo, zjevila se pod svahem žirafa…bez lyží.

Tady to máme. 

Gratulujeme všem sjezdařům a děkujeme laskavým bytostem ze Střediska volného času i těm, kteří věřili v talent svých dětí.

 

 

Od

Zpěvy páteční

Od rána všichni ve svých třídách kutili, lepili a dumali, čím ještě potěší své blízké. Úderem deváté vylezli ze svých děr, aby se jejich dech (výdech) na chodbách obarvil stejnými tóny. Koledy 200 hlavého sboru se nesly jistě až k uším samotného Ježíška. 

Přejeme všem okolo, aby to ladilo…v prosinci i v lednu, v únoru…

podobně jako tady.

nebo tady:

Od

Vánoční dílny

Pátek 20.12.2019, těsně pře vánočními svátky, se dění ve škole změnilo z výuky na vánoční dílny, ve kterých různorodé skupiny žáků pod vedením pedagogů tvořily převážně výrobky s vánoční tématikou, ale zbylo i místo pro sportování – turnaj v badmintonu.  Nakonec se našel i prostor pro nacvičení koled.  O zpívání a hraní se postaral orchestr složený z žáků a s pomocí p.uč. L. Zetka a p.uč. K. Gazdové jsme se mohli krásnými koledami rozloučit s rokem 2019. Poděkování patří všem pedagogům poskytujícím organizační oporu a podporu hezkého zážitku pro děti.

Foto zde.

Od

16. ročník Vánoční laťky – soutěže ve skoku vysokém

Předvánoční sportování na základní škole – 16. ročník soutěže ve skoku vysokém

Vánoční školní laťka

Ve čtvrtek 19. prosince se všichni žáci II. stupně ZŠ sešli na již tradičním sportovním dopoledni v zuberské hale, kde se vybraní žáci zúčastnili závodu ve skoku vysokém. Zpestřením soutěže ve skoku byl i závod osmičlenných týmů jednotlivých tříd v biatlonu. A i když si někteří z Vás neumí představit biatlon v hale, závod to byl opravdu, jak se patří – střílelo se v kleku i stoje a někteří biatlonisté museli také na trestná kola.

Soutěž ve skoku vysokém probíhala ve 4 kategoriích, závodu se účastnilo 18 starších žáků a 14 starších dívek (žáci a žákyně 8. a 9. tříd), 27 mladších žáků a 21 mladších žákyň (žáci a žákyně 6. a 7. tříd). Stejně jako v předchozích letech to byl nervy drásající závod s krásným sportovním koncem. I když nebyl překonán rekord školy ani rekord vánoční laťky, závod to byl opravdu parádní a všichni soutěžící si zaslouží poděkování za super sportovní výkony. Ti nejlepší byli odměněni diplomem a sladkou odměnou, kterou zakoupil nadační fond naší školy. V závěru dopoledne nás ještě třídy 9. A a 9. B překvapily vánoční písničkou.

Výsledky vánoční laťky 2019:

Mladší žákyně:                                             Mladší žáci:

  1. Nicol Korgerová 130 cm                    1. Filip Dimitriadis        140 cm
  2. Saša Nečyporuková 125 cm              2. René Bayer               130 cm
  3. Pavlína Červená 125 cm                    2. Jakub Vičan              130 cm

 

Starší žákyně:                                               Starší žáci:

  1. Kristýna Holčáková 141 cm              1. Pavel Mancl              155 cm
  2. Michaela Šimurdová 130 cm            2. Jiří Pavlíček               145 cm
  3. Eliška Randusová 130 cm                  3. Filip Hammerle         140 cm

 

Foto  zde.

                                                                                                                                             (GC)

 

 

Od

Zámecké Vánoce

Vánoce jako v pohádce měly možnost zažít první třídy, 3.B a 4.A. V rolích zámeckých hostů si všichni vznešeně prošli sídlo v Lešné, žasli nad krásně vyzdobenými pokoji, nahlédli do minulosti a zasnili se u starých legend a pověstí. Pak si vyhrnuli rukávy a upekli si čertíky nebo šneky a ozdobili modrotiskem baňky…rozinek bylo samozřejmě pořád málo…

Inspirovat se můžete tady.

Od

Když sněží mouka

V pátek 13. je třeba míti se na pozoru. Vylezly totiž tentokrát z různých koutů mlčenlivé tajemné bytosti a kontrolovaly pořádek. Na nikoho nekřičely a místo napomínání provinilce posypaly moukou nebo mu učesaly vlasy smetáčkem…a pak se syčením zase zmizely…

Tak opatrně…ostatně uvidíte tady.

Od

Dějepisná olympiáda

„Dlouhé století se loučí (1880 – 1920)“. Takto zní téma letošní Dějepisné olympiády. Školního kola, které se uskutečnilo v pondělí 2. prosince, se zúčastnilo 18 žáků z 8. a 9. ročníku. Vítězem se stal Matěj Melichařík z 9.B, na něhož 14. ledna čeká okresní kolo na zámku Vsetín. 

Od

Mládí a paragrafy

Ve dnech 10. a 12. prosince na naší škole proběhl další preventivní program. Tentokrát byl určen pro žáky 8. ročníku a nesl název Mládí a paragrafy. Dvouhodinové besedy se ujal Bc. Aleš Pilař, ředitel Městské policie Rožnov pod Radhoštěm. Foto.

Od

Předvánoční stonožková Praha

V pátek 6. prosince jako každoročně vybraní žáci ZŠ Zubří, kteří malovali obrázky zvířat pro hnutí „Na vlastních nohou“ – Stonožku, jeli do předvánoční Prahy.

42 žáků naší školy spolu s vyučujícími Jaroslavou Juříčkovou, Gabrielou Cábovou a Zdeňkou Janušovou se účastnilo slavnostní bohoslužby v chrámu sv. Víta na Pražském Hradě. Poté žákyně Julie Zemanová (9. A) byla v Arcibiskupském paláci odměněna, za svůj obrázek získala diplom z rukou kardinála Dominika Duky.

Všichni jsme se vydali Prahou na historickou prohlídku, kterou pro nás připravila paní Marie Krupová. Svým výkladem a pěknými postřehy nám zpříjemnila procházku z Hradu přes Nerudovu ulici, Karlův most, kolem Rudolfina, na Staroměstské náměstí s malým zastavením u Vánoční stromu a kolem Obecního domu na Václavské náměstí. Po rozchodu na „Václaváků“ na občerstvení a malé vánoční nákupy jsme se už všichni těšili do autobusu a na cestu domů.

Akce byla financována z Šablony pro zuberské školství II.

(GC)

Fotografie z akce ZDE.

Od

Mikuláš a sedm trpaslíků

aneb Opravdu stačí jen jeden pytel?

Ve čtvrtek přinesl anděl do školy Mikulášovu omluvenku; prý se asi opozdí. Vzhledem k ďábelské pečeti se nikdo neodvážil ani tajně zahudrovat. Zato  se každou chvíli ozývalo: „Už ho vidím!“, „Pohnula se žaluzie!“, „Našli jsme stopu“ a „Něco ťuklo!“. Byl to planý poplach. Mikuláš měl vážný důvod! Musel se sejít s celou pohádkovou obcí a domluvit letošní kejkle.

V pondělí v klubu vyrostl zámek a pohádkový les nacpaný k prasknutí zvědavými zvířátky vyhlížejícími nezletilé provinilce, čisté dobrodince a vyděšená neviňátka. Pohádkový začátek vykouzlil velikou změnu. Děti se přestaly bát o sebe a držely palce statečné Sněhurce. Když se prozpívala ke svatbě s vysněným princem, trpaslíci byli tak dobře naladění, že naučili celé publikum tančit…a pak zčistajasna přišlo PEKLO. V hledišti se leskla vykulená očka, tajil se dech a odvaha mizela v oblacích síry. A to nebyl zdaleka konec. Každá lidská bytost musela předstoupit před Mikuláše, vyslechnout si stížnosti z knihy hříchů a vykoupit se písničkou. Ještěže je ve třídách přesila dobrých a mírumilovných stvoření. Anděl z nich měl takovou radost, že je podělil pytlem dobrot a přimluvil se za propuštění neposluch.

P.S.: Katko, děkujeme Tvé Sponě i dramaťáku za pohádkové dopoledne! Rádi se s vámi bojíme.

Obrázky brzy uvidíte tady.:

Od

Výprava do Egypta

V dějepise jsme opět cestovali časem, tentokrát do starověkého Egypta. Žáci 6.A a 6.C předvedli, že se výzev nebojí. Na jejich ztvárnění hrobek faraonů a ukázku nejnovější egyptské módy se můžete podívat zde.

Od

Zbystřený svět

Po roce k nám zavítala Alenka Svobodová, aby s prvňáky nahlédla do světa postižených dětí. Udělala posluchačům pořádek v druzích hendikepů a okolo všech je bezbolestně, poutavě a s lehkostí provedla. Prožili dopoledne s bílou holí, invalidním vozíkem, Braillovým písmem, znakovou řečí, se štětcem v puse a s plnýma nohama kusů stavebnice. Poradili si dočasně bez zraku i končetin a využili kompenzační pomůcky i laskavé kamarády. 

A po celou dobu mezi nimi poletovaly ohleduplnost, respekt a vlídnost…a tichounce zapouštěly kořeny hlouběji…

Nechte se dojmout tady.

 

Od

O vítězné řepě

V měsíci říjnu proběhly ve třídě 3.B a 4.A projektové dny hrazené z dotací EU (Šablony 2). Tématem bylo zdravé stravování. Po troše zábavné teorie si děti mohly ve školní kuchyňce pod odborným vedením samy připravit zdravé dobroty: pohankový pudink, řepové a celerové lupínky, jablkové růžičky ze špaldové mouky a datlová lízátka s kokosem. Po překonání počáteční nedůvěry děti zjistily, že i zdravé mlsání může chutnat skvěle.

Inspirujte se tady.

Od

LODIČKY Z PŘÍRODNÍHO MATERIÁLU

Naši ekologové se vrátili do dob svých dědečků i pradědů a s kreativitou i umem vlastním vyrobili lodičky jen z toho, co jim poskytl les na jejich podzimní vycházce za poznáním. Plni nadšení a očekávání se vydali k potoku s otázkou POPLUJE, nebo se POTOPÍ? Co myslíte, jak to dopadlo? Foto zde.

Od

Laskavo, kam se podíváš

Na dobroty jsme zvyklí, ale TOLIK dobroty jsme nečekali! Včera jsme důstojně oslavili Světový den laskavosti. Každý se snažil okolí vyjít vstříc, povzbudit nesmělé, utěšit smutné, rozdělit se a předat kousek radosti. Věříme, že se ta dobrá sousta vyvalila odpoledne ze školy a nasytila davy…a teď se očekává dominový efekt:).

Pár milých záznamů najdete zítra tady.

Od

EKOLOGOVÉ NA MINIFARMĚ

Mladí ekologové prožili díky naší skvělé asistence pedagoga Elišce super odpoledne na její mini farmě. Erudovaně a zapáleně vtáhla svým výkladem děti do světa přírody, nabídla jim voňavé pohoštění a umožnila kontakt se všemi zvířaty, které doma chová. Foto zde.

Od

Klamné hrátky

Téměř pod střechou rožnovské Brillovky byla celý měsíc k nahlédnutí, ohmatání a rozumování interaktivní výstava IQ parku Liberec – Poznávej se!. Naše přemýšlivé a vykutálené třídy tu byly ve svém živlu; jistě už mají doma z lega a domácích potřeb postaveno mnoho podobných exponátů, mezi nimiž se mistrně pohybují na chůdách zakoušejíce život na vysoké noze:).

Nahlédněte tady.

Od

Hudební projekt 7. tříd

Tak jako každý rok i letos se v říjnu všichni žáci 7. tříd zapojili v hudební výchově do skupinového projektu, který se týkal představení hudby a kultury různých zemí a etnických skupin. Žáci si země a etnika vybírali libovolně, měli se za úkol zaměřit hlavně na kulturní a hudební informace, mluvit zpaměti a dle svých dovedností také např. zatancovat či se jinak pohybově vyjádřit. Některé skupiny se úkolu zhostily výborně, některé domácí přípravě dostatek času nevěnovaly. Ale závěrečný potlesk mladších spolužáků ze šestých tříd, pro které byl projekt určen, i některých učitelů a p. ředitele je odměnil všechny.

Od

Setkání se středověkými postavami

V posledních hodinách dějepisu se žáci 7. tříd převlékli za předem vylosované středověké postavy a rozprávěli svým spolužákům o svých životech. Tohoto čtrnáctidenního zadání se zhostili skvěle, zapojili fantazii svou i rodičů, nebo požádali paní učitelku Gazdovou, která jim kostýmy ráda vypůjčila z dramatického kroužku. A tak nás navštívili Karel IV., svatá Anežka, svatý Václav, středověký rolník, morový lékař, mnich, rytíř, husita, rytíř řádu templářů, šašek, Eliška Přemyslovna, Přemysl Otakar II., mistr Jan Hus, Arnošt z Pardubic, trubadúr, Jiří z Poděbrad, Jan Žižka, křižák, Petr Parléř, Václav III. a středověký kuchař. Foto zde.

Od

Schůzky pro rodiče žáků 9. tříd a Burza SŠ na ZŠ

V úterý 5. 11. 2019 se na naší škole uskutečnily schůzky pro deváťáky a pro jejich rodiče. Schůzka měla dvě části: v první části v jídelně výchovná poradkyně Gabriela Cábová předala žákům a rodičům informace k přijímacímu řízení (info o přijímacích zkouškách, podávání přihlášek ke studiu na SŠ, zápisových lístcích, odvolání apod.) a rozdala letáčky „Kalendář deváťáka“ a „Pokyny k vyplňování přihlášek“.

Pak se rodiče společně přesunuli do tělocvičny, kde už bylo připraveno 14 zástupců středních škol z blízkého i vzdálenějšího okolí, aby poskytli odpovědi na dotazy rodičů a žáků, předali informační letáky o nabízených oborech, dnech otevřených dveří a jiné.

Schůzky měly opět úspěch. Děkuji všem zástupcům SŠ za spolupráci a že vážili cestu do Zubří. Zúčastněné SŠ: Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská VM, Integrovaná střední škola a COP VM, Obchodní akademie VM, Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov, Střední zemědělská a přírodovědná škola Rožnov, Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín, Střední škola Kostka Vsetín, Střední průmyslová škola strojnická Vsetín, Hotelová škola Frenštát, Mendelova škola Nový Jičín, Střední pedagogická škola Odry, Střední průmyslová škola stavební VM, Střední zdravotnická škola Vsetín a Střední škola cestovního ruchu Rožnov.

Prezentace ze schůzek zde.Prezentace – přijímací řízení pro 2019-2020

Letáčky zde.Kalendář deváťáka pro rodiče   Pokyny k vyplnění přihlášek

Foto zde.

GC

Od

Podzimní strašidelné ladění

Kdo jiný by mohl bystře uniknout obludám otřesným, děsivcům pekelným a šeredkám hrůzným než ti nejmenší? Vzali to jako výzvu. Chtěli zachránit podzimu krásu, vůni a barevnou radost. Setkali se za tmy před školou a blýskajíce světélky různého původu hledali tajná místa s úkoly (hlídaná strašidly). Museli dokázat, že i po setmění se dá zpívat, přemýšlet, počítat, držet balanc a opřít se o kamarády. Vrcholem byla altánová zkouška a odměnou sladká večeře…a snad i sny.

Podívejte se tady.

P.S.: Neli, Aničko, Báro, Julčo, Míšo, Pájo, Luci, Štěpánko, Kubo, Filipe, Adame a Ivo, děkujeme…byli jste láskyplně příšerní.

P.P.S.: Maminky, babičky a tety, vaše buchty nás okouzlily a vrátily nám úsměv!

Od

Ovocné úterý

Protože je od nástupu do školy sužuje neustálý hlad, vyřešili to naši prvňáci dopolednem „s vařečkou“. A také se škrabkou, nožíkem, ubrousky, kořením a miskami. Tančili mezi hrnci, ochutnávali a očichávali, soupeřili o nejdelší slupku a nejjemnější jazýček, sladili čaj i kompot a vybírali rozinky ze salátu. A při tom kuchtění a ujídání stihli počítat i číst…kdo by nechtěl soupeřit o zlaté jablko?

Na důkazy se můžete podívat tady.

Od

Burza práce a SŠ ve Vsetíně

Ve dnech 24. a 25. října 2019 se naši žáci (přesněji žáci 8. tř. ve čtvrtek a žáci 9. tř. v pátek) zúčastnili „Burzy práce a středních škol Vsetín 2019″, kterou pořádal Úřad práce – Informační poradenské středisko Vsetín.

Žáci si mohli u 47 zástupců středních škol a jejich stánků a 19 zástupců firem odnést letáčky informační letáčky o studiu, nabízených oborech na SŠ nebo nabídku dalšího uplatnění po studiu. Mezi vystavujícími bylo nejen většina SŠ Zlínského kraje, skoro dvě desítky velkých firem (potenciálních zaměstnavatelů), ale také např. Armáda ČR, Městská policie Vsetín, Diakonie a Charita.

Burza navázala na dřívější velmi zdařilé akce. A ta letošní měla opět velký úspěch. Foto zde.

(GC)

Od

Pocta Leonardu da Vinci aneb Máme smysl pro humor i umění

Počáteční ostýchavost vystřídalo nadšení. Takto by se dal jednoduše  shrnout projekt, na kterém pracovali žáci 8. ročníku. K nahlédnutí zde: Pocta Leonardu da Vinci

Od

Preventivní programy

Najít vhodný preventivní program a skloubit ho s nabitými diáři lektorů není vždy jednoduché. Proto jsem velmi ráda, že se nám na 2. stupni podařilo již během září a října zrealizovat několik velmi kvalitních besed. Žáků 6. a 7. ročníku se ujal Ing. Jan Plšek, okresní metodik prevence KPPP Zlín. Z jeho nabídky byla vybrána témata pro 6. ročník: Virtuální realita – Kyberšikana a Parta – Přátelství; pro 7. ročník: Virtuální realita – Netolismus a Virtuální realita – Nežer vše i s navijákem. Žáci 8. ročníku navštívili studentský klub Most ve Valašském Meziříčí, kde pro ně Mgr. Vaneta Zvoníčková připravila interaktivní program Přátelství. 

LM