Základní škola Zubří

okres Vsetín, Hlavní 70, 756 54 Zubří ————— školní rok 2017 / 2018
image_pdfimage_print

Od

Okrskové kolo v odbíjené dívek

V úterý 27. března 2018 se uskutečnilo na ZŠ Horní Bečva okrskové kolo v odbíjené dívek, kterého se zúčastnilo 8 družstev z Rožnovského okrsku. Hrálo se ve dvou skupinách, skupinu A tvořila družstva ZŠ Horní Bečva, Dolní Bečva, Hutisko – Solanec a Zubří, skupinu B tvořila družstva ZŠ Vidče, Videčská, 5. květen a Gymnázium. Ve skupinách hrála družstva každý s každým, vítězové a druzí ve skupinách postupovali do dalších bojů. Družstvo ZŠ Zubří ve složení Vaculínová Denisa, Mikulenková Hana, Zapletalová Kateřina, Jurajdová Eliška, Poláčková Anita, Stružková Eva (všechny 9.A), Šuplerová Nikola, Mičolová Agáta (obě 8.A) si vybojovalo krásné 3. místo ve skupině a umístilo se tak na 5. – 6. místě v okrsku. Fotografie zde.

Od

HUSAKQUARTET PRO ŠKOLU

Ve středu 28.3. 2018 zavítal do Klubu Zubří Husakquartet, aby předvedl své mistrovství žákům naší školy. Ve vystoupení pro 2. stupeň zazněla klasická i populární, filmová i folklórní hudba doplněná vynikající improvizací. Muzikanti začali trochu vážněji, postupně nás pořádně rozehřáli a my jsme si s nimi broukali, zpívali, podupávali si či tleskali do rytmu. Dočkali jsme se i vtipných scének a prvního houslového vystoupení Terky. Bouřlivým potleskem jsme si vynutili i několik přídavků.

Krásný předvelikonoční koncert!

Chcete-li se víc dozvědět o hudebnících, navštivte http://www.husakquartet.cz.

Mgr. Pavel Čučka
Fotografie zde.

Od

Skřivánci zazpívali

a Husak Quartet dorazil v pravou chvíli

Předvelikonoční čas ukázal se být ideální pro souboj melodií. Ty se proplétaly školními chodbami od půdy až po jídelnu skoro celý březen, aby se doladily, vyčistily, učesaly a v některých případech i propojily…

Ozdobily nám poslední:) chladné dny a nenechaly nás propadnout malomyslnosti. A ještě než se rozhodlo o vizitkách na hnízdech vítězných skřivánků, mohli jsme se pokochat vystoupením smyčcových kouzelníků v naleštěných botách a s hlavou v oblacích.

sólisté

1. Andrea Minářová 4.C, Tonda Křenek 3.C, Simona Křenková 1.B

2. Iva Divínová 5.B, Lucka Ryšková 3.A, Přemek Višinka 1.A, Kuba Vlček 1.C a Dan Klimo 1.A                                                         

3. Šárka Kašparová 4.C, Tadeáš Petřek 5.C, Katka Závadová 2.B, Tereza Jaroňová 2.B, Marek Michut 1.B a Beáta Bolcková 1.C

skupinky

1. Sára Řezníčková a Dominika Cabáková 5.B, Tamara Vagáčová a   Petra Pernicová 3.B, Anna Minarčíková a Kája Sváková 1.A         

2. Rozálie Machová, Amálie Valchařová a Kája Trojáková 4.B, Šimon David a Matyáš Hub 2.B, Aneta Vojkůvková, Adéla Mikulenková a Nela Němcová 1.B                                                                                                                                                                                         

3. Nela Fiedlerová, Saša Nečyporuková, Tereza Vašková a Filip Dimitriadis 5.A, Nela Zerzáňová, Adriana Veselková, Magdaléna Jaroňová a Natálie Benová 4.A, Tereza Andrýsková, Tereza Piskořová, Anička Lajgotová a Julie Novotná 3.C, Adam Randus, Lukáš Marek a Pavel Polách 1. A, Matěj Hrstka a Adam Orság 1.C                                          

Děkujeme a Gratulujeme!!

Obrázky z vystoupení malých i dospělých jsou tady.

 

Od

KLOKAN 2017/2018

Klokan 2018

V pátek 16. března 2018 se 50 žáků II. stupně naší školy zúčastnilo matematické soutěže Klokan. Soutěžící bojovali v kategorii Benjamin a Kadet. Mezi mladšími Benjaminy ze 6. a 7. ročníku se nejvíc dařilo Alexi Holišovi ze 7. B, Tomáši Hronkovi ze 7.A a Terce Mizerové ze 6. A. Nejúspěšnějšími Kadety se stali Tomáš Skýpala, Hanka Fryšová a Milan Pupík – všichni z 9.A. Všichni jmenovaní žáci obdrželi kromě osvědčení od Jednoty českých matematiků i drobné dárečky věnované Nadačním fondem ZŠ Zubří.
Mgr. Petra Barošová

Od

VELIKONOCE A VÍTÁNÍ JARA VE ŠK. DRUŽINĚ

Jak vítají děti ze školní družiny Velikonoce a jaro si můžete prohlédnout zde.

Od

KARNEVAL VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

V pátek 2. 3. v odpoledních hodinách se sál sokolovny naplnil spoustou krásných maškarních kostýmů. Děti ze školní družiny si přišly užít karnevalového veselí. Své masky nám předvedly v průvodu na oblíbenou Mašinku od Maxim Turbulenc. Děti si mohly zatančit Ptačí tanec nebo známou Macarenu a také se na chvíli proměnit v olympijské sportovce při soutěžním slalomu na lyžích. Nechybělo ani vystoupení děvčat z aerobiku a tombola. O zábavu tedy rozhodně nebyla nouze.
Tímto děkujeme všem rodičům, kteří přispěli dárkem do tomboly a ostatním, kteří se podíleli na zdárném průběhu akce.

Fotky naleznete zde.

Od

Šplhouni královští

V pondělí vyjela nadaná skupinka odvážných do Rožnova  pokusit se co nejrychleji vysoukat po tyči. A pro úspěch se vydrápali rovnou třikrát! Gratulujeme!!

Tom Pšenica 4.A – zlato

Bára Porubová 5.C – bronz

Martin Tovaryš 2.A – bronz

Na naše šikovné šplhavce se můžete podívat tady.

Od

SEMINÁŘ O HOLOCAUSTU V DEVÁTÝCH TŘÍDÁCH

Před třemi lety jsem se seznámil s RNDr. Vidlákovou a Mgr. Radkem Hejretem, mj. lektorem a koordinátorem vzdělávacích projektů Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém. Bylo to při příležitosti jejich semináře o holocaustu. Byl jsem tehdy nadšený tím, co jsem od nich slyšel a jak oba dokázali  zaujmout své posluchače.

Na podzim 2017 jsme se zcela náhodou znovu potkali na jednom parkovišti na Valašsku. Okamžitě jsem věděl, že to je výborná příležitost k pozvání obou zajímavých lidí do naší školy. 27. února 2018 jsme je mohli přivítat.

RNDr. Michaela Vidláková je i ve svých 82 letech velmi čiperná a vitální paní s optimistickým přístupem k životu. A stejným způsobem, velmi poutavě, nám vyprávěla o svém životě a hlavně o jedné nepříliš šťastné etapě, o pobytu v koncentračním táboře Terezín, kam byla i s rodiči jako židovka v roce 1942 z Prahy převezena. Měla to štěstí, že nebyla zařazena do některého z transportu, který mířil většinou na východ do Polska, kde se v době 2. světové války nacházely tzv. vyhlazovací tábory nejen pro židy. Z množství 1 tisíce židů, kteří byli do Terezína na konci roku 1942 z Prahy převezeni, se konce války dožilo 72 osob a rodina dr. Vidlákové byla mezi nimi. Vzpomínání dr. Vidlákové na holocaust bylo pro žáky velice zajímavé a poučné, a to určitě, i když semináře trvaly 2x tři hodiny (9. A. a 9. B), nebylo řečeno vše a hodně nám toho ještě zůstalo utajeno. Jsme rádi, že jsme mohli našim žákům tímto autentickým způsobem přiblížit období našich moderních dějin a holocaustu, které sice jsou pro mladou generaci už dost vzdálené, ale přesto stále aktuální a přesahující i do dnešní doby.

A co žáky nejvíc zaujalo:
• Jak nám paní Vidláková vyprávěla o svých rodičích, jak přežili v Terezíně a že byla schopna nám to říct.
• Jak otce měli poslat do Osvětimi, a v Terezíně spadla střecha a potřebovali tesaře, tak se zachránil.
• Že jsem se osobně setkala s člověkem, který něco takového prožil.
• Že nám svůj příběh vykládala do detailů.
• Že zde osobně přišla žena, která to zažila.
• Vyprávění, jak židé nemohli skoro nikde nakupovat, že při nákupu používali lístky.
• Vyprávění, jak byli v Terezíně a jak ji tam léčili. A náhody, které jim zachránily život.
• Vyprávění, kdy popisovala, jak se cítila, jak pomáhala starým a hladovým lidem a potom ta shoda náhod, že nakonec celá rodina přežila.
• Jak si Dr. Vidláková pamatuje vše do detailu, i když to už bylo tak dávno.
• Jak Němci strašlivě zacházeli s židy, hůř než se zvířaty.
• To divadlo v Terezíně pro Červený kříž, všechna ta omezení pro židovské obyvatelstvo.
• To, jaké měli nakonec velké štěstí, jak její rodina několikrát unikla smrti.

Žáci napsali paní doktorce Vidlákové i několik vzkazů, které jsem ji s velkou radostí poslal:
• Byla jste statečná a silná!
• Fascinuje mě, jak jste se s tím dokázala poprat. Já bych to nejspíš nezvládla.
• Byl to super seminář!
• Hodně štěstí do dalších dnů.
• Jste borka!
• Jste fakt dobrá!
• Vypadáte i v takovém věku dobře a hlavně, že dokážete mluvit o tom, co jste zažila.
• Jste hrdinka!
• Jste úžasná a nechápu, jak jste to mohla přežít.
• Ať nám ještě dlouho vydržíte!
• Hodně štěstí a zdraví, ať svůj životní příběh šíříte dál.
• Hodně mě mrzí, čím jste si musela projít. Ať se Vám v životě daří, ať jste zdravá a dál šíříte informace o holocaustu.
• Děkuji za to, že jste k nám přišla a že jste nám to všechno řekla, jen tak každý by o tom nevydržel mluvit.
• Ať Vám drží zdraví.
• Ještě nám dlouho vydržte!

Mgr. Pavel Čučka

Fotografie zde.